Σχετικά

Καλώς ήρθατε στον ανανεωμένο ιστότοπο του 2ου Γυμνασίου Λευκάδας.

Η σχεδίαση και ανάπτυξη του ιστοτόπου έγινε το Σεπτέμβριο του 2021 σε μια καθαρή εγκατάσταση του Ανοικτού Λογισμικού WordPress, στη νέα «ταχύτατη» υποδομή του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου.  Θεωρούμε υποχρέωσή μας να ευχαριστήσουμε θερμά τους τεχνικούς του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, των οποίων οι ταχύτατες ενέργειες βοήθησαν να είναι ο ιστότοπος στο διαδίκτυο.

Διαθέτει Responsive Layout, ώστε ο επισκέπτης να μπορεί δει το περιεχόμενο, τόσο από Υπολογιστή, όσο και από κάποιο tablet ή κινητό τηλέφωνο, χωρίς καμία έκπτωση στην εμπειρία προβολής του περιεχομένου.

Στην αρχική σελίδα θα βρείτε τα τελευταία άρθρα σε λίστα. Μπορείτε ακόμη, να περιηγηθείτε στα περιεχόμενα από το κύριο μενού στο πάνω μέρος της σελίδας και να αναζητήσετε άρθρα, ανά κατηγορία ή ημερομηνία, από τις δύο πλευρικές στήλες. Στην αρχή κάθε άρθρου θα δείτε την ημερομηνία δημοσίευσης, το συντάκτη, και τις κατηγορίες στις οποίες ανήκει,  όπως και μια γραμμή διαμοιρασμού σε όλα τα δημοφιλή κοινωνικά δίκτυα. Υπάρχει η δυνατότητα εξαγωγής του άρθρου σε αρχείο pdf, αλλά και της εκτύπωσής του με ή χωρίς τις φωτογραφίες ( Εικονίδιο Print Friendly). Χρήσιμοι σύνδεσμοι στις πλευρικές στήλες, μπορούν να αξιοποιηθούν από τους χρήστες, για γρήγορη πρόσβαση σε δημοφιλείς ιστοτόπους.

Προσπαθούμε συνεχώς να βελτιστοποιούμε την εμφάνιση, αλλά και την ταχύτητα με την οποία προβάλλεται το περιεχόμενο του ιστοτόπου μας. Κάθε άρθρο δημοσιεύεται αφού πρώτα ελεγχθεί και γίνει βελτιστοποίηση για σωστή προβολή αλλά και περιορισμό του μεγέθους χωρίς έκπτωση στην ποιότητα. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάνουμε ελέγχους με ειδικά εργαλεία, από διαφορετικούς εξυπηρετητές, ώστε όποτε χρειαστεί να επεμβαίνουμε άμεσα. Χρησιμοποιούμε caching, βελτιστοποίηση εικόνων, και αρκετό custom κώδικα για καλύτερη εμπειρία χρήστη.

Ενδεικτικά screenshots δοκιμών:

Εργαζόμαστε καθημερινά για βελτιώσεις, και φυσικά είμαστε στη διάθεσή σας για προτάσεις βελτίωσης ή για οποιαδήποτε παράλειψή εντοπίσετε.

Ο Ιστότοπός μας φιλοξενείται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και είναι απόλυτα εναρμονισμένος με τους όρους χρήσης του. Το υλικό και τα αρχεία που φιλοξενούνται στον ιστότοπο ελέγχονται για κακόβουλο λογισμικό, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ασφάλεια από τους επισκέπτες-αναγνώστες.

Περιεχόμενο από άλλους ιστοτόπους

Σας ευχόμαστε καλή περιήγηση!