Περιβαλλοντικό 2015-2016 “Ποιoς ξέρει τ’ άλλο μου Φθινόπωρο”

Η δεύτερη εβδομάδα του Οκτώβρη είναι αφιερωμένη στην περιβαλλοντική εκπαίδευση. Ύστερα από πρόσκληση που απηύθυνε το Κ.Π.Ε. Σφακιωτών στα σχολεία της περιοχής μας, το 2ο Γυμνάσιο συμμετείχε στις δράσεις που προτάθηκαν.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Τασσοπούλου[tribulant_slideshow gallery_id=”4″]Συγκεκριμένα, στη δημιουργία λαχανόκηπου (όπου δούλεψαν οι μαθητές Μωραίτης Ανδρέας, Οικονομίδης Φραντζής, Παπανελόπουλος Πέτρος, Ρεκατσίνας Θανάσης του Γ3 και ο Φυτόπουλος Γιώργος του Α3, και τους ευχαριστούμε!) και στην έκθεση φωτογραφίας με θέμα “το περιβάλλον το φθινόπωρο στην περιοχή που κατοικώ”. Το υλικό συγκεντρώθηκε από μαθητές όλων των τάξεων και και μέρος του χρησιμοποιήθηκε για να φτιαχτεί το παρακάτω βίντεο-παρουσίαση:

Με την παρούσα ευκαιρία αναρτάται και η παρουσίαση της περιβαλλοντικής εργασίας που εκπόνησε η περσινή τάξη (2014-2015) του σχολείου μας με τίτλο “Η λιμνοθάλασσα μας – μούτελη ή μήπως όχι;”