Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα: «Το Θέατρο στο Νέο Σχολείο»

Το Εθνικό Θέατρο, στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ 2014-2020, συνεχίζει για τέταρτη σχολική χρονιά (2021-2022) την υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Το Θέατρο στο Νέο Σχολείο».

Το σχολείο μας,  με συντονίστρια την εκπαιδευτικό κ. Μαριάννα Καλούδη, επιλέχθηκε από το Εθνικό Θέατρο να συμμετάσχει στο πρόγραμμα.

Ο ηθοποιός Κωνσταντίνος Ιωάννης Σεβνταλής, εμψυχωτής της μικρής ομάδας που δημιουργήσαμε δούλεψε με τα παιδιά και την υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος.

Η ομάδα (Αλίνα Χαλικιοπούλου, Σάρα Σαλούσε, Μελίνα Σταύρακα, και Στάθης Βουκελάτος., μαζί με την κ. Καλούδη), ζήσαμε μία μοναδική εμπειρία και ευχαριστούμε θερμά τον ηθοποιό μας για το «δώρο» που μας χάρισε…

Αυτή τη δύσκολη χρονιά, μετά από δοκιμασία

ήρθε για το σχολείο μας μια ωραία ευκαιρία

Το θέατρό μας το εθνικό που σκέφτεται τους νέους

στήνει ευθύς το πρόγραμμα «Το θέατρο στο Νέο Σχολείο»

Το 2ο Γυμνάσιο πάντα πρωτοπορία αμέσως επιλέγεται για τούτη την πορεία.