Δημιουργία παιχνιδιού τύπου Racing στο Scratch

Για μια ακόμη χρονιά, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής και με τη βοήθεια μαθητών και των μαθητριών (της Α’ και Β’ Γυμνασίου), δημιουργήσαμε ένα παιχνίδι αγώνων τύπου (Racing). Στο παιχνίδι, παίζουν 2 παίκτες. Το μπλε αυτοκίνητο κινείται με τα βελάκια. Το κόκκινο αυτοκίνητο με w,s,a,d (προσέξτε τη γλώσσα στο πληκτρολόγιο). Στόχος ο τερματισμός, οπότε και καταγράφεται η νίκη. Προσοχή! Έξοδος από την πίστα σας γυρίζει στην αρχή και επαφή με νερά σας καθυστερεί. Περισσότερες πληροφορίες και για να δείτε αναλυτικά τα βήματα δημιουργίας, και να φτιάξετε το δικό σας, δείτε τον σχετικό οδηγό εδώ.

Για να δείτε το παιχνίδι που δημιουργήσαμε την περασμένη χρονιά, κλικ εδώ.

Πατήστε το σημαιάκι, και καλή διασκέδαση… (μεγιστοποιήστε το παράθυρο για καλύτερη εμπειρία σε νέο παράθυρο):

Δείτε και screenshots με τις δημιουργίες των μαθητών/τριών: