«Ο όρκος του πεθαμένου» από τη θεατρική ομάδα του Σχολείου μας

Η παράσταση της θεατρικής ομάδας του Σχολείου μας «Ο όρκος του Πεθαμένου» (του Ζαχαρία Παπαντωνίου), που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Μαΐου 2023, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας.

Ευχαριστούμε θερμά όλους και όλες που μας τιμήσατε με την παρουσία σας και τη θεατρική ομάδα του Σχολείου μας για το άψογο αποτέλεσμα!

Λίγα Λόγια για το Έργο:

Μια μάνα (θεια Μαρίτσα) που έχει χάσει ήδη επτά παιδιά, απομένει με δύο γιους στην Αμερική και μία κόρη (Αρετή) στο χωριό.

Ο μεγάλος γιος (Σπύρος) γυρίζει για λίγο στο πατρικό σπίτι για να ανακοινώσει ότι σκοπεύει να παντρέψει την Αρετή με έναν συντοπίτη τους (Δημήτρης Φλόκας), ο οποίος έχει κτήματα στην Αφρική και ζει πλέον εκεί. Η μάνα είναι απαρηγόρητη, επειδή θα ξενιτευτεί η κόρη της.

Την ίδια στιγμή επιστρέφει και ο άλλος γιος (ο Κωνσταντής) ο οποίος αντιτίθεται στην απόφαση αυτή και δίνει όρκο στον Θεό να φέρει πίσω την αδερφή του, αν ποτέ συμβεί κάτι κακό στη μάνα τους. Η Αρετή τελικά ξενιτεύεται στην Αφρική και περιμένει με ανυπομονησία νέα από τους οικείους της.

Η θεια Μαρίτσα απομένει μόνη της με μόνη συντροφιά τον Μιχάλη (φίλο του Σπύρου), ο οποίος αγαπά κρυφά την Αρετή. Ο Κωνσταντής πεθαίνει αλλά ο σύζυγος της Αρετής κρύβει την αλήθεια από αυτήν.

Είναι Μεγάλο Σάββατο, η μάνα αποζητά την κόρη της και ο νεκρός Κωνσταντής πρέπει να τηρήσει τον όρκο του…

«Ο όρκος του πεθαμένου» από τη θεατρική ομάδα του Σχολείου μας

Συντελεστές:

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Σοφία Αλιάγα & Εύη Παπαδοπούλου

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ – ΣΥΝΘΕΣΗ:  Σπύρος Γαλανόπουλος

ΣΚΗΝΙΚΑ: Ανδριάνα Κατωπόδη

ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ: Μαριάννα Ν. Καλούδη, Σοφία Αλιάγα, Εύη Παπαδοπούλου, Ερμιόνη Γρηγόρη

ΔΙΑΝΟΜΗ:

ΑΡΕΤΗ: Γκλόρια Γκλλουτσάι

ΚΩΣΤΑΝΤΗΣ: Δήμητρα Καπογεωργάκη

ΣΠΥΡΟΣ: Μάριος Κανδύλης

ΘΕΙΑ ΜΑΡΙΤΣΑ: Μυρτώ Γαλανοπούλου

ΦΑΝΟΥΛΑ: Βασιλική Γλένη

ΜΙΧΑΛΗΣ: Δανάη Γαλανοπούλου

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΛΟΚΑΣ: Μαριάννα Ν. Καλούδη

ΜΠΑΡΜΠΑ-ΘΩΜΑΣ: Σπύρος Γαλανόπουλος

ΞΥΛΟΚΟΠΟΙ: Νίκος Τζίφας, Σωτήρης Χόρτης

ΠΑΓΑΝΟΣ: Σπύρος Γαλανόπουλος

ΚΥΡΑ ΝΕΡΑΪΔΑ: Αμαλία Πλασκασοβίτη

ΝΕΡΑΪΔΕΣ: Ελευθερία – Ιωάννα Βεργίνη, Αγγελική Γλένη, Μελίνα Σταύρακα, Αλίκη Σέρβου, Αφροδίτη Τζίφα

ΧΩΡΙΑΤΕΣ: Ξενοφώντας Ρεκατσίνας, Σωτήρης Χόρτης, Νίκος Τζίφας

ΧΩΡΙΑΤΙΣΣΕΣ: Βασιλική Γλένη, Αντιγόνη Τζίφα

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ: Αίγλη Μανωλικάκη, Μαρία Μπατσή, Δήμητρα Πανταζή, Γεωργιάννα Πλακούτση, Κωνσταντίνα Ροντογιάννη, Αρετή Σκληρού

Ευχαριστούμε θερμά την κα. Κατωπόδη Λουκία, την κα. Μπούρα Αλεξάνδρα, την κα. Ροντογιάννη Αλεξάνδρα, την κα. Μανωλίτση Βασιλική και τον κ. Ροντογιάννη Σπύρο για την πολύτιμη βοήθειά τους.

120 κλικ από την παράσταση:

Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση φωτογραφιών και βίντεο σε άλλο έντυπο ή ηλεκτρονικό μέσο

Φωτοβίντεο με στιγμιότυπα από τις πρόβες: