Νέο εκπαιδευτικό υλικό για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου για μαθητές και γονείς

Για άλλη μια φορά, κατά την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας δημιούργησε και δημοσιεύει νέο ψηφιακό υλικό για κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως «εργαλείο» μέσα στην τάξη ή και στο σπίτι. To “Back to school package 2023-2024” θέτει στο επίκεντρο την ψηφιακή ιθαγένεια, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των παιδιών στο διαδίκτυο αλλά και τις αλλαγές που επιχειρεί να προωθήσει η πράξη για τις ψηφιακές υπηρεσίες (DSA).

Η διατήρηση μιας υγιούς παρουσίας και η επικοινωνία που γίνεται με σεβασμό και υπευθυνότητα αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο της ψηφιακής ιθαγένειας. Επιπρόσθετα, ο σεβασμός των ψηφιακών δικαιωμάτων και η τήρηση των ψηφιακών υποχρεώσεων αποτελούν ουσιώδη στοιχεία των ενεργών πολιτών στο διαδίκτυο. Μέσα από σχέδια μαθημάτων, κουίζ, βίντεο, αφίσες και διαδικτυακές δραστηριότητες, μαθητές κάθε ηλικίας επιμορφώνονται και υιοθετούν έναν κώδικα αξιών που θα τους βοηθήσει να αντιμετωπίσουν τους αναδυόμενους κινδύνους από τη χρήση της τεχνολογίας.

Αξίζει να δείτε το νέο υλικό, εδώ