Εκδηλώσεις για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024! Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο!

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids το οποίο λειτουργεί από τον Ιούλιο του 2016 υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ). Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

Το Σχολείο μας, υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, οργάνωσε εκδηλώσεις, για την ενημέρωση των μαθητών/τριών, των γονέων – κηδεμόνων, και των εκπαιδευτικών.

Ακολουθεί η παρουσίαση, αλλά και πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό για μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Εκδηλώσεις για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024. 2ο Γυμνάσιο Λευκάδας

Εκπαιδευτικό υλικό για την  Ασφάλεια στο Διαδίκτυο (για μαθητές/τριες, γονείς, εκπαιδευτικούς):

Αν ψάχνετε περισσότερο υλικό για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, μπορείτε να δείτε τα σχετικά άρθρα στη σελίδα του σχολείου μας, εδώ.

Επιπλέον, μπορείτε να επισκεφτείτε:
Ειδικά θέματα:

Κανόνες για δημιουργία ισχυρών κωδικών πρόσβασης

Εθισμός στις συσκευές και παιχνίδια; Εφαρμογές Διαχείρισης Χρόνου.

Ανοιχτά διαδικτυακά μαθήματα ΜΟΟC για μαθητές για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου

Επίσης πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό, για ασφάλεια στα κοινωνικά δίκτυα και συγκεκριμένα, για:
Υλικό για Γονείς:

Χρήσιμο υλικό

Χρήσιμα Βίντεο:

Περισσότερα βίντεο στο κανάλι του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, και στο κανάλι του SafelineGr