Το Γ4 τμήμα του Σχολείου μας σε Περιβαλλοντικό Μονοπάτι στην Ι.Μ. Φανερωμένης

Στα πλαίσια του άξονα 7 της εσωτερικής αξιολόγησης, την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου  2024 , 21 μαθητές/τριες του Γ4 τμήματος με υπεύθυνους – συνοδούς εκπαιδευτικούς τους κ. Φραγκούλη, κ.Τσιλιμπώκο, κ.Κατωπόδη περπάτησαν από το σχολείο μας μέσω του ελαιώνα μέχρι το μοναστήρι της Φανερωμένης Λευκάδας, πάνω από τον οικισμό Φρύνι, και επέστεψαν πάλι στο σχολείο διανύοντας μια απόσταση γύρω στα 8 χιλιόμετρα. Η πορεία ήταν σχεδιασμένη έτσι ώστε οι μαθητές/μαθήτριες να επεκτείνουν και να εμβαθύνουν γνώσεις σχετικά με τα περιβαλλοντικά μονοπάτια, τη χλωρίδα και την πανίδα, γενικότερα τη βιοποικιλότητα της περιοχής και να συζητήσουν το θέμα « Θρησκεία και Περιβάλλον» με τον ηγούμενο π.Νικηφόρο.

Ακολούθως, κατέβηκαν στην παραλία «Αη Γιάννης», όπου περπάτησαν κατά μήκος της  ακτής και είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τη βιοποικιλότητα της λιμνοθάλασσας λίγο πριν γυρίσουν στο σχολείο. Μια αξέχαστη εμπειρία για όλους σε ένα τοπίο απαράμιλλης φυσικής ομορφιάς λόγω και των ιδανικών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση φωτογραφιών σε άλλο έντυπο ή ηλεκτρονικό μέσο