Οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Λευκάδας στο Μουσείο Άγγελου Σικελιανού

Την Τρίτη 25 Μαΐου και την Πέμπτη 3 Ιουνίου 2021 οι μαθητές της Α2΄ και Α3’ τάξης του 2 ου Γυμνασίου Λευκάδας επισκέφθηκαν το Μουσείο Άγγελου Σικελιανού στα πλαίσια προγραμματισμένης διδακτικής επίσκεψης σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών της τάξης τους. Σ’ αυτόν το χώρο ιστορικής αναφοράς, κατόπιν συνεννόησης και σε συνεργασία με τους αρμόδιους δημόσιους φορείς, παρακολούθησαν ειδικό πρόγραμμα με πληροφοριακό υλικό για τη ζωή και το έργο του σπουδαίου ποιητή, με τη βοήθεια της νέας τεχνολογίας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο, ήρθαν σε επαφή με προσωπικά αντικείμενα και έργα του Άγγελου Σικελιανού, γνώρισαν τις πτυχές της προσωπικότητας του νεοέλληνα ποιητή αλλά και τα γεγονότα και τις ιδέες της εποχής του.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Δ. Σολδάτο και την κ. Α. Ταβουλάρη για τη ζεστή φιλοξενία και ξενάγηση στο Μουσείο Άγγελου Σικελιανού και ιδιαιτέρως για τη συμβολή τους στη βιωματική μάθηση.