Marathon de lecture 2022. Το Σχολείο μας στον 8ο διαδικτυακό διαπεριφερειακό Μαραθώνιο ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 8ο διαδικτυακό διαπεριφερειακό Μαραθώνιο ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία που διοργανώνεται από τις ΠΔΕ Ηπείρου, Θεσσαλίας και Ιονίων Νήσων.

Marathon de lecture 2022

11-12 Aπριλίου 2022

8:30- 13:30

Μαθητές του σχολείου μας και εκπαιδευτικοί διαβάζουν ποιήματα των Paul Eluard, Guillaume Apollinaire, καθώς και ποιητικές συνθέσεις των μαθητών του Πειραματικού Λυκείου.

Οι Μαθητές του 2ου Γυμνασίου Λευκάδας:

1. Δουβίτσα Άννα
  2. Κατωπόδη Ξένια
  3. Κούρτης Χρήστος
  4. Κερασοβίτης Μάξιμος
  5. Μακρής Αθανάσιος
  6. Μίχα Κατερίνα
  7. Μουχούρτης Ίωνας
  8. Μπαλατσούρα Αθανασία
  9. Τσινιά Μαρκέλλα
  10. Χέλμης Αριστοτέλης

…διάβασαν “ Libérté “ de Paul Eluard,

Από το 2ο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Λευκάδας Άγγελος Σικελιανός:

Σταματέλου Μαρίλια

Εκπαιδευτικοί:

1. Πλασκασοβίτη Αμαλία (διάβασε με ιδιαίτερη ευαισθησία το ποίημα « Un oiseau chante » του Guillaume Apollinaire)
  2. Καλούδη Μαριάννα (διάβασε τις συνθέσεις των μαθητών του 2ου Πειραματικού ΓΕ.Λ.“Ton corps et moi”,  “Amour au quotidien”)
  3. Γαλανόπουλος Σπύρος (απέδωσε με ένα ξεχωριστό θεατρικό ύφος το ποίημα “ L’ amour” μία ακόμα σύνθεση των μαθητών του 2ου Πειραματικού ΓΕ.Λ.)

Οι μαθητές/τριες και οι συνάδελφοι απόλαυσαν την εμπειρία και πήραν πολλά συγχαρητήρια. Ελπίζουμε σε έναν ζωντανό μαραθώνιο την επόμενη χρονιά.

Συγχαρητήρια στην οργανωτική επιτροπή και ιδιαίτερα στη ΣΕΕ κα Χαϊδω Νάτση που βρίσκεται πάντα κοντά μας και μας εμπνέει.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του σχολείου μας, κ. Ξενοφών Ρεκατσίνα για τη διαμόρφωση του προγράμματος για τη διευκόλυνση του Μαραθωνίου.

Οι Υπεύθυνες διοργάνωσης: Χαραλάμπους Φανή, Μαριάννα Ν. Καλούδη.

Περισσότερες πληροφορίες στην Ιστοσελίδα Μαραθωνίου ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία 2022