«Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Αλλαγές, Εφηβεία και Όρια».

Σήμερα, Δευτέρα 11/04/2022 στο χώρο του γυμναστηρίου του σχολείου μας έλαβε χώρα επιμορφωτική συνάντηση με τους γονείς της Α’ γυμνασίου, με θέμα

«Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Αλλαγές, Εφηβεία και Όρια».

Η συνάντηση έγινε σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης « Δίαυλος» και εισηγήτρια την κα  Σοφία Ασπρογέρακα – Αργύρη, κοινωνική ανθρωπολόγο.

Μετά την ενδιαφέρουσα εισήγηση της κας Ασπρογέρακα, ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση, όπου οι γονείς αντάλλαξαν απόψεις, μοιράστηκαν τις ανησυχίες τους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.

Παρόλο που η συμμετοχή δεν ήταν μεγάλη αποδείχτηκε περίτρανα ότι η καλή συνεργασία σχολικής κοινότητας και γονέων κηδεμόνων προάγει τη πρόοδο των μαθητών/τριών σε όλα τα επίπεδα.

Η συνάντηση διοργανώθηκε από τις εκπαιδευτικούς Γρηγόρη Ερμιόνη , Χαραλάμπους Φανή και Μαριάννα Καλούδη στα πλαίσια δράσεων του σχολείου μας για άνοιγμα του σχολείου στην τοπική κοινωνία και συνεργασία με τους γονείς κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας.