Παραδοσιακά Τραγούδια της Λευκάδας. «Από το χθες στο σήμερα»

Το σχολείο μας, ως μέλος του δικτύου συνεργαζόμενων σχολείων ASPnet-UNESCO ξεκίνησε ένα project στα πλαίσια του προγράμματος της UNESCO και της Ευρωπαϊκής Ένωσης «Η Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά στην Τυπική Εκπαίδευση». Η ομάδα UNESCO του σχολείου (τμήμα Β4) ήρθε σε επαφή με την έννοια της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από την τοπική μουσική παράδοση της Λευκάδας.

Οι μαθητές έμαθαν το τραγούδι «Είχα καρδιά που άνθιζε» και στη  συνέχεια, στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής το διασκεύασαν με διάφορους τρόπους βασισμένους στο αναλυτικό πρόγραμμα του μαθήματος και υπό την καθοδήγηση του κ. Γαλανόπουλου, συντονιστή του προγράμματος. Ο σκοπός ήταν να βιώσουν και να ξαναζωντανέψουν το παραδοσιακό τραγούδι στο σήμερα με νέες μορφές. Τα αποτελέσματα ηχογραφήθηκαν και αξιολογήθηκαν από την ομάδα.

Του χρόνου η ομάδα UNESCO θα συνεχίσει τη δράση της με περισσότερες δραστηριότητες και ευελπιστεί να συνεργαστεί και με άλλα σχολεία στα πλαίσια του δικτύου.