Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών/τριών της Α΄ Γυμνασίου στο Μεσολόγγι

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024, η Α’ τάξη του Σχολείου μας πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στο Μεσολόγγι. Αρχικά οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες επισκέφτηκαν το Ξενοκράτειο Αρχαιολογικό Μουσείο, ξεναγήθηκαν στους χώρους του από τη μουσειοπαιδαγωγό κ. Μιμίκα Γαβρίνα και υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης «40 πλοία μελανά, στο δρόμο για την Τροία – Ταξιδεύοντας στον κόσμο του Ομήρου». Στο τέλος του προγράμματος μοιράστηκε έντυπο υλικό και οι μαθητές συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν το ιστορικό μουσείο «Διέξοδος», όπου η υπεύθυνη του μουσείου κ. Κρίστι Παντέλη αναφέρθηκε συνοπτικά στους βασικούς κανόνες τους οποίους θα έπρεπε να ακολουθήσουν οι μαθητές/τριες κατά την διάρκεια της επίσκεψης και τους κατατόπισε για τα εκθέματα του μουσείου που σχετίζονται πρωτίστως με το Μεσολόγγι.

Το πρόγραμμα της εκδρομής ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη των μαθητών στον Κήπο των Ηρώων.