Αντιπροσωπεία μαθητών/τριών στην εκδήλωση – ομιλία με θέμα: «Σεισμοί στη Λευκάδα και Μέτρα Προστασίας»

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024, αντιπροσωπεία μαθητών/τριών της Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας, με συνοδούς τους Μαραγκάκη, Καραμπέτσο και Κολοκύθα, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του 1ου Λυκείου Λευκάδας που υλοποιεί αντίστοιχο πρόγραμμα «ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ» συμμετείχε στην Εκδήλωση – ομιλία με θέμα: «Σεισμοί στη Λευκάδα και Μέτρα Προστασίας», στην αίθουσα της Περιφέρειας, στο Διοικητήριο.

Εκεί είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε από τους καθηγητές σεισμολογίας κ. Παπαδημητρίου Ε., Καρακώστα Β. και την ομάδα τους για:

• τα επιστημονικά, τεχνικά και οργανωτικά μέτρα προετοιμασίας
  • τους τρόπους έγκυρης και έγκαιρης ενημέρωσης των κινδύνων ενός σεισμού
  • το νέο πρόγραμμα εγκατάστασης μονάδων καταμέτρησης ραδονίου στο νησί μας για την έγκαιρη πρόβλεψη επικείμενου σεισμού

Τέλος, να συζητήσουμε και να οργανώσουμε επιμέρους λεπτομέρειες της εκπαιδευτικής επίσκεψης της Β’ Γυμνασίου στο Γεωλογικό Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Συλλογικού Προγραμματισμού του σχολείου μας, και στο σχέδιο δράσης για τον Άξονα 7 – Σχολείο και Κοινότητα